piątek, 19 czerwca 2015

Meandry PoRD - Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50km/h skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. Każdemu.

Teza:

zgodnie ze znowelizowaną Ustawą o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2015 r. poz. 541), przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h, w wyniku decyzji administracyjnej skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące. Każdemu, niezależnie od tego, czy jest to zwykły kierujący, czy kierujący pojazdem uprzywilejowanym, czy kierujący nieoznakowanym pojazdem policji, ITD lub innych służb państwowych. Decyzja ta nie jest zależna od faktu popełnienia lub nie wykroczenia.

Podstawa prawna:
Ustawa o kierujących pojazdami
Art. 102. 1. Starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, w przypadku gdy:
4) kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym;
1c. Starosta wydaje decyzję, o której mowa w ust. 1 pkt 4 lub 5, na okres 3 miesięcy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierującego do zwrotu prawa jazdy, jeżeli dokument ten nie został zatrzymany w trybie art. 135 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.




Uaktualnienie:
Na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 2197), z dniem 29.12.2016 r. art. 102 ust. 1 pkt 4 i ust. 1c w zakresie, w jakim nie przewiduje sytuacji usprawiedliwiających - ze względu na stan wyższej konieczności - kierowanie pojazdem z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, został uznany za niezgodny z art. 2 i art. 45 ust. 1 Konstytucji RP.

W celu dostosowania prawa do powyższego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, na 61 posiedzeniu Sejmu RP w dniu 12 kwietnia 2018 r. uchwalono ustawę o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami.
Ustawa o kierujących pojazdami zostaje rozszerzona o punkty:

Art. 102, 1aa Przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się, jeżeli kierujący pojazdem dopuścił się naruszenia, o którym mowa w tym przepisie, działając w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa tego nie można było uniknąć inaczej, a poświęcone dobro w postaci bezpieczeństwa na drodze przedstawiało wartość niższą od dobra ratowanego.

Art. 102, 1da. Jeżeli prawo jazdy zostało zatrzymane w trybie art. 135 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, starosta wydaje decyzję w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy w terminie 21 dni od dnia powzięcia informacji o tym fakcie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz