wtorek, 14 maja 2019

Kurs obsługi rack 19"

Od czasu do czasu mam możliwość zerknąć sobie na różne szafy i stojaki rackowe 19".
Dla nieobeznanych z tematem - tak zwany potocznie "rack 19 cali" - jest to szafa lub stojak telekomunikacyjny służący do instalacji urządzeń teletechnicznych (urządzeń sieciowych, serwerów, rejestratorów, itp.) przystosowanych do tego typu montażu.

Na przykład coś takiego:


Oczywiście są szafki mniejsze i większe, głębsze i płytsze - zależnie od przeznaczenia. Wszystkie jednak charakteryzują się tym, że posiadają dwie pionowe szyny montażowe, do których przykręcane są urządzenia za pomocą śrub i uchwytów:


Urządzenia i szyny do których są one przykręcane, zorganizowane są w jednostki wysokości, tak zwane "U" lub "RU" czyli "unit" lub "rack unit".
Jedno U to wysokość 4,445 cm (1,75 cala).
Urządzenia mają najczęściej wysokość będącą wielokrotnością U.

Aby był porządek, szyny również podzielone są na jednostki. Jedna jednostka w szynie to są trzy otwory montażowe:


W zależności od producenta szyny, jednostki te mogą być oznaczone w różny sposób. Na rysunku powyżej jednostki są opisane w sposób bardzo obrazowy, ale w większości szyn nie są one opisane wcale i należy popatrzeć na rozmieszczenie otworów. Jak widać na obrazku, otwory należące do tej samej jednostki U są od siebie nieco dalej, niż przylegające do siebie otwory różnych jednostek.
Czasami środkowy otwór jednostki jest dodatkowo oznaczony - na przykład małym dodatkowym otworem wywierconym na jego wysokości.

Wiedząc powyższe, instalator powinien być w stanie umieścić urządzenie w taki sposób, aby bezproduktywnie nie tracić jednostek U - jeśli dane urządzenie zostanie umieszczone np. po środku pustej szafy, to powinno być ono wkręcone tak, aby wypełniać sobą oznaczoną jednostkę na szynie.
Przesunięcie w górę lub w dół o jeden lub dwa otwory spowoduje, że po wypełnieniu całej szafy pozostaną niewykorzystane pojedyncze mocowania, co prowadzi do utraty użytecznej jednostki, do której można by dokręcić jeszcze coś. W przypadku, jeśli trzeba wypełnić całą szafę, sprowadza się to do mozolnego przekręcania wszystkich zainstalowanych już urządzeń.
Warto więc wiedzieć, w jaki sposób powinno się umieszczać urządzenia mimo, że sprawa wydawała by się trywialna.


Tak więc wysokość to sprawa pierwsza, którą instalator powinien wiedzieć.
Rzecz druga, z której większość instalatorów nie zdaje sobie sprawy, to sposób dokręcania urządzeń.
Mianowicie, urządzenie może być zamontowane minimum na dwie śruby, a maksimum na tyle, ile bracket montażowy ma otworów. Przy urządzeniach mających wysokość wielu jednostek, które to urządzenia mogą być dość ciężkie, warto jest dokręcić je przynajmniej na cztery śruby, czasem na więcej.

Nie mniej, większość urządzeń ma wysokość 1U lub 2U i są to urządzenie relatywnie lekkie, więc nie ma potrzeby dokręcania wszystkich czterech śrub - jeśli nie mamy zamiaru obracać szafy czy stojaka razem z urządzeniami do góry nogami - a zazwyczaj nie mamy ;-)
Wielu instalatorów wychodzi również z tego założenia - to jest dodatkowa praca, dodatkowe śruby. Docenia się to zwłaszcza, jeśli takie urządzenie trzeba potem z jakiegoś powodu wyjąć z szafy, a nie ma się ze sobą wkrętarki.

Tak więc instalator dokręca urządzenie na dwie śruby i robi to najczęściej tak:


Ten sposób montażu obnaża nieznajomość fizyki i sił, które działają na szynę rackową.
Otóż, przykręcone w ten sposób urządzenie (przy użyciu dwóch górnych punktów mocowania) powoduje, że urządzenie "zwisa" z tyłu - czyli jego tył jest niżej niż przód - i opiera się o inne urządzenia. Wyciągnięcie takiego urządzenia po zabudowaniu całej szafy jest utrudnione, bo leżą na nim urządzenia zamontowane wyżej (również w ten sposób przykręcone).
Ponadto, taki montaż powoduje, że na szynę montażową w miejscu dokręcenia śruby działa siła zginająca, która może spowodować wygięcie szyny w tym punkcie i problemy przy montażu lub demontażu koszyków montażowych.

Dużo lepszą metodą jest przykręcenie dolnych punktów mocowania zamiast górnych. Wówczas urządzenie opiera się o przednią część szyny i tak wysokie siły zginające w punkcie skręcenia nie występują.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz