sobota, 27 grudnia 2014

Skiny, czyli wybieramy optymalną skórę dla XBMC

Domyślną skórą XBMC jest skóra Confluence.




W zasadzie byłaby to skóra optymalna dla urządzeń o małej mocy obliczeniowej takich, jak Raspberry Pi, czy BoxeeBox - który użytkuję.
Ma ona poważną zaletę - jest niezwykle lekka i w zasadzie nie powoduje żadnych opóźnień przy korzystaniu z niej. Ma jednak, co najmniej jedną (dla mnie), wadę. Jest mało "kastomizowalna" (jakie piękne polskie słowo).
W moim przypadku oznaczało to tyle, że list typu Smart nie można umieścić na ekranie domowym - co było mi potrzebne, aby rozdzielić media typu bajki, od mediów typu niebajki ;-)
Niestety oprogramowanie XBMC nie pozwala na posiadanie dwóch oddzielnych bibliotek mediów tego samego typu, ale posiada dość szerokie możliwości filtrowania wyników do wyświetlania - na przykład na bazie ścieżki do katalogu, w którym owe bajki i niebajki się znajdują.
Tylko co mi po listach Smart, skoro nie można ich komfortowo używać :-/

Rozpocząłem więc poszukiwania, wspierając się wujkiem Google.
Ze skór dostępnych w oficjalnym repozytorium XBMC, bardzo obiecująca była skóra Ace, która jest polecana z uwagi na swoją lekkość oraz możliwości dostosowania.
I wszystko byłoby fajnie tyle, że... skórka jest mało czytelna - zwłaszcza jeśli chodzi o pozycje Menu po lewej stronie.


Po powiększeniu powyższego obrazka nie wygląda to źle, ale na 50" telewizorze kolory nie są aż tak kontrastowe, a ja nie lubię wytrzeszczać oczu. Ponadto, z uwagi na dużą ilość detali, choć skórka wygląda naprawdę ładnie:


jej używanie na sprzęcie typu BoxeeBox staje się frustrujące ze względu na czkawki interfejsu.
Oczywiście można dużo rzeczy powyłączać, ale:
- wymaga to nieco pracy
- skóra traci większość swojej racji bytu (bo po co mi coś, co jest wyłączone)
- doprowadzanie skóry do podobnego wyglądu po każdej aktualizacji XBMC (na dzień dzisiejszy XBMC Gotham jest w wersji 13.2 i jej rozwój jest w zasadzie zamknięty, ale na horyzoncie jest wersja 14 - "kołdnejm" Helix, a i tak w celu uzyskania maksymalnej stabilności zaleca się za każdym razem świeżą instalację) jest czasochłonne

Rozpocząłem więc przeglądanie innych skór dostępnych w repozytorium, w tym Transparency, Amber i Quartz - które są polecane dla platform takich, jak moja.
Ale cóż - wszystkie z jakiegoś powodu mi nie odpowiadały :-( Głównie z powodu tego, że nie były tak szybkie, jak Confluence. Rozpocząłem więc poszukiwania modyfikacji tejże.
Confluence Customizable Mod oraz Confluence Mod Vol. 2 były prawie dobre - ale... nie są rozwijane dla wersji Gotham (tylko dla poprzedniej - Frodo) i są z nimi pewne problemy ze stabilnością.
Kontynuacją skóry CCM tego samego autora, dla wersji Gotham, jest Hybrid, która w wersji domyślnej wygląda identycznie, jak Confluence; posiada tylko inną domyślną tapetę.

Na dzień dzisiejszy skóra Hybrid znajduje się w standardowym repozytorium XBMC.
Skóra jest prawie tak szybka, jak Confluence. "Prawie" bo zdarzają jej się nieco dłuższe chwile oczekiwania przy ładowaniu ekranów. Jednak w porównaniu z pozostałymi skórami - jest nawet znacząco szybsza.

Podsumowując, jeśli komuś funkcjonalność skóry Confluence odpowiada, a ceni sobie szybkość działania - nie powinien nawet szukać niczego innego.
Dla tych, którzy potrzebują trochę więcej swobody, jeśli chodzi o elementy menu użytkownika, mogę rekomendować Hybrid.
Natomiast jeśli ktoś lubi wodotryski, kolorowe fanarty i dużo innych graficznych bajerów, skóry typu Ace czy Transparency powinny być dobre aczkolwiek trzeba się liczyć z mniejszą dynamiką działania - oczywiście jeśli uruchamiamy to na BoxeeBox czy podobnym sprzęcie.
Na zwykłym PC rozważania o mocy obliczeniowej w zakresie obsługi skórek nie mają większego znaczenia :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz